Jakie są konsekwencje zdrowotne siedzącego trybu życia?

Wszyscy lubimy wracać do domu po pracy i odpoczywać, spędzać godziny na oglądaniu telewizji lub po prostu spędzać czas przy stole z rodziną, lub przyjaciółmi. Jednak konsekwencje siedzącego trybu życia są jedną z głównych przyczyn zgonów w Europie, a taki styl życia ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Większość z nas pracuje w pozycji siedzącej, podróżuje samochodem lub środkami transportu publicznego i nie wykonuje tyle ćwiczeń fizycznych, ile powinna. Jeśli tak jest w Twoim przypadku i chciałbyś uniknąć negatywnych skutków siedzącego trybu życia, oto problemy, których możesz uniknąć, jeśli zaczniesz prowadzić bardziej aktywny i zdrowy tryb życia.

Główne konsekwencje siedzącego trybu życia:

  1. Utrata ruchomości w mięśniach i stawach – pierwszą konsekwencją siedzącego trybu życia jest to, że nie poruszamy naszymi mięśniami i stawami tak często, jak powinniśmy. Tracimy masę mięśniową i kostną, a z powodu braku ruchu nasze ciało traci siłę i ulega atrofii, co prowadzi do chorób takich jak osteoporoza, artretyzm i inne problemy ze stawami.
  2. Czujemy się zmęczeni i zniechęceni – podczas ćwiczeń fizycznych uwalniamy endorfiny, których jednym z najbardziej znanych efektów jest uczucie energii i szczęścia. Jedną z konsekwencji siedzącego trybu życia jest to, że z powodu braku aktywności nie wytwarzamy tych endorfin, a to ma negatywne skutki zarówno na poziomie psychologicznym, jak i fizycznym, ponieważ pojawiają się objawy takie jak zmęczone nogi, ponieważ powrót żylny cierpi z powodu braku wystarczającej ilości ćwiczeń. Może to prowadzić do obrzęków nóg, a nawet problemów z krążeniem, oprócz uczucia ciężkich i zmęczonych nóg.
  3. Starzejemy się przed czasem – to prawda, siedzący tryb życia powoduje, że nasze ciała ulegają pogorszeniu. Mięśnie tracą siłę, a skóra staje się zwiotczała. Wewnętrznie cierpi na tym również nasz układ neurologiczny, a choroby tak poważne jak Alzheimer mogą pojawić się w wyniku braku ruchu.
  4. Pojawiają się problemy z otyłością – zaczyna się od nadwagi, a w najbardziej skrajnych przypadkach może dojść do otyłości. Siedzący tryb życia sprawia, że nasz organizm stopniowo zmniejsza wydatek energetyczny, a my nie mamy czasu na spalanie kalorii spożytych w ciągu dnia. Organizm gromadzi te kalorie w postaci tłuszczu, co zwiększa wagę i ryzyko otyłości.
  5. Problemy z płodnością – jedną z najbardziej niepokojących konsekwencji siedzącego trybu życia jest niepłodność spowodowana nadwagą. Dzieje się tak dlatego, że nadwaga wpływa na jakość jajeczek, środowisko macicy i, oczywiście, na zarodek. U mężczyzn siedzący tryb życia prowadzi do obniżenia ilości spermy, co również wpływa na ich płodność.
  6. Zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia – innym skutkiem siedzącego trybu życia są problemy z układem krążenia. Osoby prowadzące nieaktywny tryb życia są bardziej narażone na wysokie ciśnienie krwi, zawał serca lub cukrzycę. Dzięki regularnej aktywności fizycznej możemy utrzymać to ryzyko na dystans, ponieważ pomaga nam ona utrzymać stabilne ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.