Troska o ekologię jest bardzo ważna, ale mimo to można zauważyć sporą niechęć do dokonywania zmian. Warto więc zadać sobie pytanie, z czego to może wynikać?
Różne możliwości
Naturalnie najlepiej byłoby pytać wszystkich z osobna. Z drugiej strony nie ma sensu koncentrować się na tym, co nie jest możliwe. Do tego zawsze można pokusić się o przypuszczenia – czy nie jest przypadkiem tak, że niechęć do zmian wynika z lenistwa? Lenistwo nie jest rzecz jasna usprawiedliwieniem, ale w tym momencie to bez znaczenia – liczy się myślenie. Można też powiedzieć, że pewne znaczenie może mieć brak wiedzy – wydaje się, że ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę z rzeczywistości. Świetnym przykładem na to jest tekst poświęcony trzem sposobom, aby żyć bardziej eko.
Oczywiście możemy mówić, że ten tekst jest jedynie namiastką tego, co się dzieje. Jest, ale czy ma to jakiekolwiek znaczenie? Na początku nie jest ważne, ile można osiągnąć – na początku ważne jest odpowiednie działanie. Skoro już przy tym jesteśmy, dobrze mieć na uwadze, że oczekiwanie na efekty może się dłużyć. Rzeczywistość jest taka, że na efekty trzeba poczekać – krócej lub dłużej.
Musimy mierzyć się z tym wspólnie!
Warto także pamiętać o tym, że troska o ekologię to nie jest problem nasz czy sąsiada albo sąsiadki – to problem wszystkich. Co za tym idzie, wszyscy powinni starać się o poprawę realiów.
Istotne jest też to, że troska o ekologię to również uświadamianie tych, którzy postępują niewłaściwie. Nie ma też co ukrywać, że taki rodzaj wsparcia może okazać się niezwykle cenny.