Co warto wiedzieć o adidasach?

Mówiąc o adidasach większość ludzi z tyłu głowy ma tak naprawdę wyobrażenie dowolnego obuwia sportowego. Wiele osób używa tego określenia dla zwykłego poszukiwania butów sportowych różnych marek. Jednak nie sposób nie zapomnieć, że powszechność tego użycia w takim rozumieniu jest odzwierciedleniem sukcesu marki Adidas, która zrewolucjonizowała i podbiła rynek obuwia sportowego. Warto przyjrzeć się temu, jakie możliwości oferuje ona dzisiaj.

Skąd pochodzi marka?

Adidas to przedsiębiorstwo z Niemiec, które specjalizuje się w produkcji obuwia sportowego oraz odzieży. Początki jego powstania należy upatrywać w 1920 roku. To właśnie wtedy Adolf Dassler wyprodukował pierwsze tenisówki. Nazwa Adidas pochodzi od pierwszych trzech liter imienia i nazwiska założyciela. W późniejszym czasie buty marki Adidas zaczęły pojawiać się na nogach sportowców już podczas igrzysk olimpijskich w 1928 roku. Do 1948 roku firma była prowadzona nie tylko przez Adolfa Dasslera, ale również i przez jego brata Rudolfa. Ci jednak się poróżnili, a Rudolf założył inną znaną na świecie markę, czyli Pumę.

Modele obuwia

Największy podział marki na linie produktowe został zaznaczony w latach dziewięćdziesiątych. Każda z nich miała osobny cel. Wyróżnia się następujące trzy linie:

  • Adidas Performance – powstała w celu wspierania produktów przeznaczonych bezpośrednio dla sportowców.
  • Adidas Originals – ta linia produktowa była kreowana z myślą o wcześniejszych projektach marki. Nic więc dziwnego, że stała się swoistą jej ikoną i obejmuje wiele odniesień do całych dekad istnienia marki. Przede wszystkim linia produktowa skupia się na dekadach od lat 40. do 80. Zobacz buty Adidas Originals na clobber.pl i przekonaj się, że jest to faktycznie wyjątkowa linia produktowa!
  • Adidas Essentials – skoncentrowana na rynku mody.

Jak się dzieli typ adidas originals?

Najlepiej znaną linią jest Adidas Originals. W ramach jej prowadzenia również wyróżnia się mniej i lepiej znane modele butów sportowych. Do tych najlepiej znanych z pewnością należą:

  • Adidas NMD – charakterystyczne dla tego modelu jest przyleganie cholewki do stopu. Zapewnia to bardzo dużą swobodę ruchu, a także wyraźnie zwiększa wytrzymałość, wygodę oraz elastyczność obuwia. Znakomite dopasowanie buta jest możliwe dzięki specjalnemu ściągaczowi zainstalowanemu wokół otworu na stopę.
  • Adidas Superstar – pierwotnie buty te miały mieć zastosowanie wśród graczy w koszykówkę. Bardzo szybko jednak zyskały swoje uznanie na ulicy. Co charakteryzuje „Superstary”? Jest to przede wszystkim kształt buta, którego przód przypomina muszlę.
  • ZX Flux – ten model obuwia powstał w 1984 roku. Był on dedykowany przede wszystkim dla biegaczy. Z uwagi na tę grupę docelową zadbano o to, aby podeszwa była wykonana w specjalny sposób, który zapewni lepszą amortyzację. Przy tym obuwiu zadbano również o dodatkowe wzmocnienie pięt. W modelu ZX Flux bardzo ważne jest to, że ma on jednolitą konstrukcję. To zaś pozwala na bardzo zróżnicowane personalizowanie tego obuwia.