Dlaczego ludzie nie przestrzegają zasad?

Przestrzeganie zasad to temat, o którym możemy usłyszeć bardzo często. Oczywiście nie ma się czemu dziwić, bo mowa o czymś, co można poruszyć niemal w każdej chwili. Niemniej jednak wydaje się, że mnóstwo ludzi niechętnie zwraca uwagę na zasady – co może być tego powodem?

Odwaga mylona z głupotą?

Zacznijmy od odwagi, czyli czegoś, co niewątpliwie jest przydatne. Wydaje się nawet, że mowa o czymś, co poruszane jest dosyć często. Z drugiej strony można pomyśleć, że ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, w czym rzecz. Można też chyba powiedzieć, że ludzie sądzą, iż odwaga polega na braku strachu (a takie myślenie to droga do problemów). Krótko mówiąc, odwaga polega na umiejętności działania mimo tego, że dzieje się coś strasznego.

Warto może też zastanowić się nad poczuciem własnej wartości – czy nie jest tak, że niektóre osoby uważają się za nieomylne? Mówienie o nieomylności to naturalnie również prosta droga do kłopotów. Wystarczy pomyśleć o jeździe samochodem – ograniczenia mogą zdawać się przesadne, ale to nie ma żadnego znaczenia, bo kierowcy nie są od ustalania przepisów! Skoro już przy tym jesteśmy, można odnieść wrażenie, że jeździć samochodem potrafią wszyscy, a mimo to pojawiają się kolizje czy wypadki. Ponadto niejednokrotnie mamy do czynienia z bardzo poważnymi konsekwencjami – łącznie z tymi, których nie da się naprawić.

Zatrzymajmy się jeszcze przy wyciąganiu wniosków – wydaje się, że jest to coś, o czym ludzie w ogóle nie myślą. Trudno też powiedzieć, czym to jest spowodowane – może chodzi o wspomnianą nieomylność? Dobrze też pamiętać, że możemy mówić o zwracaniu uwagi na własne i cudze błędy. Nie trzeba też chyba dodawać, że ewentualne wyciąganie wniosków (szczególnie z cudzych błędów) może wiele zmienić.