Czy jesteś pewien, że to jedzenie jest wegańskie?

Kiedy przechodzisz na weganizm, oprócz rezygnacji z produktów pochodzenia zwierzęcego i unikania produktów związanych z eksploatacją zwierząt, musisz również nauczyć się analizować etykiety żywności. Kto nie spędził dnia w supermarkecie zaskoczony faktem, że chrupki z szynką nie zawierają szynki, ale mają aromat dymu wędzarniczego, który zawiera laktozę? Ale nie tylko na nabiał i jajka musimy uważać, musimy również uważać na dodatki w żywności, którą kupujemy.

Możemy być bardzo zadowoleni widząc, że syrop truskawkowy w supermarkecie jest wegański, ponieważ nie zawiera mleka, ale potem dowiadujemy się, że zawiera barwnik E-120, który pochodzi z koszenili (owad używany do nadawania czerwonego koloru szmince i żywności).

Niewegańskie dodatki.

E101

Ryboflawina (E106 jest taka sama). Barwnik żółty lub pomarańczowy, który zazwyczaj jest pochodzenia zwierzęcego, chyba że został określony. Może być ekstrahowany z drożdży, ale zazwyczaj pochodzi z nabiału, jaj lub wątroby.

E120

Koszenila lub karmin. Czerwony barwnik otrzymywany przez zgniatanie owadów z rodziny koszenilowatych. Do uzyskania jednego kilograma produktu potrzeba 100.000 samic. Ma szerokie zastosowanie, zarówno w żywności, jak i w kosmetyce.

E441

Żelatyna. Uzyskiwany przez ekstrakcję kolagenu z tkanek zwierzęcych, skóry, więzadeł, kości, kopyt i wnętrzności. Jest on zazwyczaj uzyskiwany z tusz wieprzowych. Istnieje żelatyna roślinna (agar agar), która jest znacznie zdrowsza i wykonana bez okrucieństwa.

E542

Fosforan kostny. Stabilizator i emulgator pochodzenia zwierzęcego. Nazywany jest również „mączką kostną”, ponieważ uzyskiwany jest z odpadów szkieletowych zwierząt.

E-631

Inozytol sodu 5. wzmacniacz smaku pochodzący z ekstraktów mięsnych i rybnych.

E901

Wosk pszczeli. Przeciwzbrylający środek powlekający pozyskiwany z wosku pszczelego z plastrów miodu.

E904

Guma szelakowa. Stosowany jako środek przeciwzbrylający i powlekający. Pozyskuje się go z odchodów robaka lakowego, który pochodzi z Indii. Znajduje szerokie zastosowanie w ciastkarstwie i piekarnictwie.

E913

Lanolina. Wosk z odtłuszczania wełny z owiec i jagniąt. Używany jako źródło witaminy D3, do produkcji kosmetyków oraz niektórych cukierków i gum do żucia.

E920/921

L-Cysteina: stabilizator pochodzenia zwierzęcego. Generalnie uzyskiwany z piór, włosów i kopyt.